Playoff Baseball Is Here!

It’s May, Graduation is right around the corner but first its time for playoff baseball. For all schedules throughout the postseason, look now further. As long as an Arkansas Valley team is involved we’ll be following. Here are the schedules:

2A District 6

Play-in Game (Higher Seed Hosts)

Monday May 8th:

#6 Las Animas Trojans vs. #7 John Mall Panthers: 11-1

Quarterfinals (Higher Seed Hosts)

Game 1: #1 County Line Rivals (BYE)
Game 3: #2 Rocky Ford Meloneers (BYE)

Wednesday May 10th:

Game 4: #3 Swink Lions vs. #6 Las Animas Trojans (Game in Las Animas, Swink is Home): 3-1

Thursday May 11th:

Game 2: #4 Crowley County Chargers vs. #5 Fowler Grizzlies (Game in Pueblo, Crowley County is Home): 8-4

Semifinals/Championship (County Line Hosts)

Saturday May 13th:

Game 5 (Semifinal #1): #1 County Line Rivals vs. #5 Fowler Grizzlies: 10-3
Game 6 (Semifinal #2): #2 Rocky Ford Meloneers vs. #3 Swink Lions3-1
Game 7 (Championship): #1 County Line Rivals vs. #2 Rocky Ford Meloneers10-6

 

2A REgionals/State

First Round *REgional Semifinals*                    (Runyon Complex Hobbs/Andenuccio Fields)

Friday May 19th:

Game 1 (First Round): #1 Paonia Eagles vs. #16 Sargent Farmers (Hobbs Field): 12-2
Game 2 (First Round): #4 County Line Rivals vs. #13 Evangelical Christian Eagles (Andenuccio Field): 6-2
Game 3 (First Round): #8 Hotchkiss Bulldogs vs. #9 Dayspring Christian Academy Eagles (Hobbs Field): 4-2
Game 4 (First Round): #5 Burlington Cougars vs. #12 Yuma Indians (Andenuccio Field): 3-1

Saturday May 20th:

Game 7 (First Round): #3 Sedgwick County Cougars vs. #14 Front Range Christian Falcons (Andenuccio Field): 8-6
Game 8 (First Round): #2 Peyton Panthers vs. #11 Limon Badgers (Hobbs Field): 1-0
Game 9 (First Round): #6 Holyoke Dragons vs. #11 Rocky Ford Meloneers (Andenuccio Field): 10-1
Game 10 (First Round): #7 Haxtun Bulldogs vs. #10 Lyons Lions (Hobbs Field): 5-1

Quarterfinals *REgional Championship*           (Runyon Complex Hobbs/Andenuccio Fields)

Friday May 19th:

Game 5 (Quarterfinal #1): #1 Paonia Eagles vs. #8 Hotchkiss Bulldogs(Hobbs Field): 1-0
Game 6 (Quarterfinal #2): #4 County Line Rivals vs. #5 Burlington Cougars  (Andenuccio Field): 6-5

Saturday may 20th:

Game 11 (Quarterfinal #3): #2 Peyton Panthers vs. #10 Lyons Lions (Hobbs Field): 8-2
Game 12 (Quarterfinal #4): #14 Front Range Christian Falcons vs. #11 Rocky Ford Meloneers (Andenuccio Field): 10-1

State Semifinals                                                        (Runyon Complex Hobbs Field)

Saturday May 27th:

Game 13 (Semifinal #1): #1 Paonia Eagles vs. #4 County Line Rivals (Hobbs Field): 9:00am
Game 14 (Semifinal #2): #10 Lyons Lions vs. #11 Rocky Ford Meloneers (Hobbs Field): 12:00pm

State Championship                                                 (Runyon COmplex Hobbs Field)

Saturday May 27th:

Game 15 (Championship): Winner Game 13 vs. Winner Game 15 (Hobbs Field): 2:30pm

 


3A Region 3:

SemiFinals/Championship (LA Junta Hosts)

Saturday May 13th:

Game 1(Semifinal #1): #1 La Junta Tigers vs. #4 Jefferson Academy Jaguars4-0
Game 2 (Semifinal #2): #2 Gunnison Cowboys vs. #3 Weld Central Rebels1-7
Game 3 (Championship): #1 La Junta Tigers vs. #3 Weld Central Rebels: 2-1

 

3A State

first Round/winner’s bracket Second Round           (Butch Butler Field/Niwot High School)

Friday May 19th:

Game 1 (First Round): #1 Lamar Savages vs. #8 Colorado Academy Mustangs (Butch Butler): 7-6
Game 2 (First Round): #2 Eaton Reds vs. #7 Salida Spartans (Silver Creek High School): 7-3
Game 3 (First Round): #4 La Junta Tigers vs. #5 Peak to Peak Pumas (Butch Butler): 5-4
Game 4 (First Round): #3 Faith Christian Eagles vs. #6 Valley Vikings (Silver Creek High School): 2-1
Game 5 (Champ. Qtr-Final #1): #8 Colorado Academy Mustangs vs. #5 Peak to Peak Pumas (Butch Butler): 10-0
Game 6 (Champ. Qtr-Final #2): #2 Eaton Reds vs. #6 Valley Vikings (Silver Creek High School): 15-12

Loser’s Bracket First Round & Quarterfinals           (Butch Butler Field/Niwot High SChool)

Saturday May 20th:

Game 7 (Loser First Round): #1 Lamar Savages vs. #4 La Junta Tigers (Silver Creek High School): 1-0
Game 8 (Loser First Round): #7 Salida Spartans vs. #3 Faith Christian Eagles (Butch Butler): 10-0
Game 9 (Loser Quarterfinal #1): #2 Eaton Reds vs. #4 La Junta Tigers (Silver Creek High School): 12:30pm
Game 10 (Loser Quarterfinal #2): #5 Peak to Peak Pumas vs. Faith Christian Eagles (Butch Butler): 12:30pm
Game 11 (Winner Quarterfinal): #8 Colorado Academy Mustangs vs. #6 Valley Vikings (Butch Butler): 3:00pm

State Semifinals                                                                        (BUtch Butler Field)

Friday May 26th:

Game 12 (Semifinal #1): Winner Game 11 vs. Winner Game 9 (Butch Butler): 12:00pm
Game 13 (Semifinal #2): Winner Game 10 vs. Loser Game 11 (Butch Butler): 2:30pm

State Championship                                                                  (BUtch Butler Field)

Saturday May 27th:

Game 14 (Championship): Winner Game 12 vs. Winner Game 13 (Butch Butler): 10:00am
Game 15 (Championship IF Game): Winner Game 14 vs. Loser Game 14 *If 1st Loss* (Butch Butler): 12:30pm