La Junta Makes 3A State Tournament Field

The La Junta Tigers are going dancing! The Tigers made the 3A State Tournament field as a #16 seed. Here’s a break down the state tournament schedule. Times will be posted as they become available:


Winner=BOLD

3A


Friday March 3rd (Round of 32) *Top 8 Seeds Host*:

Host: Kent Denver School

Game 1: #16 La Junta Tigers vs. #17 Jefferson Academy Jaguars: 68-64

Game 2: #1 Kent Denver Sun Devils vs. #32 Ridgeview Academy Rams: 58-40

Host: Denver School of Science & Tech-Valley Ranch

Game 3: #8 DSST-Valley Ranch Raptors vs. #25 The Pinnacle Timberwolves: 52-51

Game 4: #9 Basalt Longhorns vs. #24 University Bulldogs: 62-32

Host: Bayfield High School

Game 5: #12 Alamosa Mean Moose vs. #21 Rye Thunderbolts: 52-44

Game 6: #5 Bayfield Wolverines vs. #28 Delta Panthers: 78-75

Host: Resurrection Christian School

Game 7: #13 Faith Christian Eagles vs. #20 The Academy Wildcats: 58-35

Game 8: #4 Resurrection Christian Cougars vs. #29 Pagosa Springs Pirates: 74-55

Host: Manitou Springs High School

Game 9: #15 Manual Thunderbolts vs. #18 Roaring Fork Rams: 73-64

Game 10: #2 Manitou Springs Mustangs vs. #31 Montezuma-Cortez Panthers: 57-39

Host: Coal Ridge High school

Game 11: #10 Sterling Tigers vs. #23 Buena Vista Demons: 67-44

Game 12: #7 Coal Ridge Titans vs. #26 Frontier Academy Wolverines: 77-57

Host: Denver School of Science & Tech-Stapleton

Game 13: #6 DSST-Stapleton Knights vs. #27 Colorado Academy Mustangs: 85-69

Game 14: #11 Strasburg Indians vs. #22 Bishop Machebeuf Buffaloes: 58-56

Host: Colorado Springs Christian School

Game 15: #3 Colorado Springs Christian Lions vs. #30 Grand Valley Cardinals: 74-41

Game 16: #14 Lutheran Lions vs. #19 The Vanguard School Coursers: 72-61

 

Saturday March 4th (Sweet 16) *Top 8 Seeds Host*:

Host: Kent Denver School

Game 17: #1 Kent Denver Sun Devils vs. #16 La Junta Tigers: 1:00pm

Host: Denver School of Science & Tech-Valley Ranch

Game 18: #8 DSST-Valley Ranch Raptors vs. #9 Basalt Raptors: 1:00pm

Host: Bayfield High School

Game 19: #12 Alamosa Mean Moose vs. #28 Delta Panthers: TBD

Host: Resurrection Christian sChool

Game 20: #4 Resurrection Christian Cougars vs. #13 Faith Christian Eagles: 3:00pm

Host: Manitou Springs High School

Game 21: #2 Manitou Springs Mustangs vs. #18 Roaring Fork Rams: 1:00pm

Host: Coal Ridge High school

Game 22: #7 Coal Ridge Titans  vs. #10 Sterling Tigers: 2:00pm

Host: Denver School of Science & Tech-Stapleton

Game 23: #6 DSST-Stapleton Knights vs. #11 Strasburg Indians: 1:00pm

Host: Colorado Springs Christian School

Game 24: #3 Colorado Springs Christian Lions vs. #14 Lutheran Lions: 2:30pm

 

Thursday March 9th (Elite 8) *university of Denver*:

Game 25: Winner Game 17 vs. Winner Game 18: TBD

Game 26: Winner Game 19 vs. Winner Game 20: TBD

Game 27: Winner Game 21 vs. Winner Game 22: TBD

Game 28: Winner Game 23 vs. Winner Game 24: TBD

 

Friday March 10th (Final Four) *University of Denver*:

Game 31: Winner Game 25 vs. Winner Game 26: TBD

Game 32: Winner Game 27 vs. Winner Game 28: TBD

 

Saturday March 11th (7th/5th/3rd PLace & Champ.) *University of Denver*:

Game 35 (3rd Place): Loser Game 29 vs. Loser Game 30: 2:00pm

Game 36 (Championship): Winner Game 29 vs. Winner Game 30: 6:00pm