Month: October 2022

2022 2A Regional Volleyball Schedule/Results

It’s postseason volleyball time, regionals gets underway this weekend at host sites. Regional Champions will automatically advance to the state tournament. Here’s the schedule for the twelve regional this weekend.

Region 1 (Wiggins HS)

Game 1: #1 Wiggins Lady Tigers def. #36 Calhan Lady Bulldogs: 3-0 (25-6, 25-7, 25-7)

Game 2: #24 Olathe Lady Pirates def. #36 Calhan Lady Bulldogs: 3-0

Game 3: #1 Wiggins Lady Tigers def.. #24 Olathe Lady Pirates: 3-0 (25-18, 25-14, 25-20)

STATE QUALIFIER: #1 Wiggins Lady Tigers

 

Region 2 (Sedgwick County HS)

Game 1: #2 Sedgwick County Lady Cougars def. #35 Crowley County Lady Chargers: 3-0 (25-12, 25-3, 25-4)

Game 2:  #35 Crowley County Lady Chargers def. #23 West Grand Lady Mustangs: 3-2

Game 3: #2 Sedgwick County Lady Cougars def. #23 West Grand Lady Mustangs: 3-0 (25-16, 25-11, 25-9)

STATE QUALIFIER: #2 Sedgwick County Lady Cougars

 

REgion 3 (Meeker HS)

Game 1: #3 Meeker Cowgirls def. #34 Heritage Christian Lady Eagles: 3-0 (25-10, 25-14, 25-13)

Game 2: #22 Mancos Lady Bluejays def. #34 Heritage Christian Lady Eagles: 3-1 (19-25, 25-21, 25-19, 25-17)

Game 3: #3 Meeker Cowgirls def. #22 Mancos Lady Bluejays: 3-0 (25-14, 25-17, 25-17)

STATE QUALIFIER: #3 Meeker Cowgirls

 

Region 4 (Fowler HS)

Game 1: #4 Fowler Lady Grizzlies def. #33 Cedaredge Lady Bruins: 3-0 (25-4, 25-11, 25-6)

Game 2: #33 Cedaredge Lady Bruins def. #21 Hayden Lady Tigers: 3-2

Game 3: #4 Fowler Lady Grizzlies def. #21 Hayden Lady Tigers: 3-0 (25-16, 25-11, 25-18)

STATE QUALIFIER: #4 Fowler Lady Grizzlies

 

Region 5 (Strasburg HS)

Game 1: #5 Strasburg Lady Indians def. #32 Plateau Valley Cowgirls: 3-0 (25-15, 25-19, 25-18)

Game 2: #20 Gilpin County Lady Eagles def. #32 Plateau Valley Cowgirls: 3-0 

Game 3: #5 Strasburg Lady Indians def. #20 Gilpin County Lady Eagles: 3-0 (25-13, 25-22, 25-23)

STATE QUALIFIER: #5 Strasburg Lady Indians

 

Region 6 (Vail Christian HS)

Game 1: #6 Vail Christian Lady Saints def. #31 Ignacio Lady Bobcats: 3-1 (25-18, 19-25, 25-23, 25-23)

Game 2: #31 Ignacio Lady Bobcats def. #19 Lake County Lady Panthers: 3-1 (25-19, 17-25, 25-22, 25-11)

Game 3: #6 Vail Christian Lady Saints def. #19 Lake County Lady Panthers: 3-0 (25-13, 25-17, 25-8)

STATE QUALIFIER: #6 Vail Christian Lady Saints

 

Region 7 (Denver Christian HS)

Game 1: #7 Denver Christian Lady Thunder def. #30 Vail Mountain Lady Gore Rangers: 3-1 (19-25, 25-19, 25-19, 25-21)

Game 2: #18 Del Norte Lady Tigers def. #30 Vail Mountain Lady Gore Rangers: 3-1

Game 3: #7 Denver Christian Lady Thunder def. #18 Del Norte Lady Tigers: 3-1 (24-26, 25-15, 25-14, 25-23)

STATE QUALIFIER: #7 Denver Christian Lady Thunder

 

Region 8 (Holyoke HS)

Game 1: #8 Holyoke Lady Dragons def. #29 Addenbrooke Classical Academy Mustangs: 3-0

Game 2: #17 Hoehne Lady Farmers def. #29 Addenbrooke Classical Academy Mustangs: 3-1 

Game 3: #17 Hoehne Lady Farmers def. #8 Holyoke Lady Dragons: 3-2

STATE QUALIFIER: #17 Hoehne Lady Farmers

 

Region 9 (St. Mary’s HS)

Game 1: #9 St. Mary’s Lady Pirates def. #28 Rangely Lady Panthers: 3-0 (25-13, 25-22, 25-18)

Game 2: #28 Rangely Lady Panthers def. #16 Burlington Lady Cougars: 3-2 (20-25, 25-23, 13-25, 25-18, 19-17)

Game 3: #9 St. Mary’s Lady Pirates def. #16 Burlington Lady Cougars: 3-1 (21-25, 25-22, 25-17, 25-20)

STATE QUALIFIER: #9 St. Mary’s Lady Pirates

 

Region 10 (DAyspring Christian Academy)

Game 1: #10 Dayspring Christian Lady Eagles def. #27 Limon Lady Badgers: 3-2 (19-25, 26-24, 26-24, 15-25, 15-8)

Game 2: #27 Limon Lady Badgers def. #15 Buena Vista Lady Demons: 3-1 (30-28, 25-14, 22-25, 25-8)

Game 3: #10 Dayspring Christian Lady Eagles def. #15 Buena Vista Lady Demons: 3-1 (18-25, 25-12, 25-20, 25-20)

STATE QUALIFIER: #10 Dayspring Christian Lady Eagles

 

REgion 11 (Sanford HS)

Game 1: #11 Sanford Lady Mustangs def. #26 Byers Lady Bulldogs: 3-0 

Game 2: #14 Front Range Christian Lady Falcons def. #26 Byers Lady Bulldogs: 3-0 (25-21, 25-16, 25-22)

Game 3: #11 Sanford Lady Mustangs def. #14 Front Range Christian Lady Falcons: 3-0 (25-20, 25-13, 25-22)

STATE QUALIFIER: #11 Sanford Lady Mustangs

 

Region 12 (Rye HS)

Game 1: #25 Yuma Lady Indians def. #12 Rye Lady Thunderbolts: 3-1 (25-21, 25-22, 23-25, 25-18)

Game 2: #13 North Fork Lady Miners def. #25 Yuma Lady Indians: 3-0 (25-21, 25-23, 25-23)

Game 3: #13 North Fork Lady Miners def. #12 Rye Lady Thunderbolts: 3-1 (25-23, 20-25, 25-9, 26-24)

STATE QUALIFIER: #13 North Fork Lady Miners

2022 1A Regional Volleyball Schedule/Results

It’s postseason volleyball time, regionals gets underway this weekend at host sites. Regional Champions will automatically advance to the state tournament, with four wildcards joining them. Here’s the schedule for the eight regionals this weekend.

Region 1 (MErino HS)

Game 1: #1 Merino Lady Rams def. #24 Sangre de Cristo Lady Thunderbirds: 3-0 (25-7, 25-7, 25-10)

Game 2: #16 Eads Lady Eagles def. #24 Sangre de Cristo Lady Thunderbirds: 3-0 (25-11, 25-12, 25-10)

Game 3: #1 Merino Lady Rams def. #16 Eads Lady Eagles: 3-0 (25-21, 25-14, 25-16)

STATE QUALIFIER: #1 Merino Lady Rams

 

Region 2 (Kit Carson HS)

Game 1: #2 Kit Carson Lady Wildcats def. #23 Loveland Classical Lady Lions: 3-0 (25-7, 25-11, 25-13)

Game 2: #15 Haxtun Lady Bulldogs def. #23 Loveland Classical Lady Lions: 3-0 (25-13, 25-19, 25-7)

Game 3: #2 Kit Carson Lady Wildcats def. #15 Haxtun Lady Bulldogs: 3-0 (25-23, 25-23, 25-23)

STATE QUALIFIER: #2 Kit Carson Lady Wildcats

 

Region 3 (McClave HS)

Game 1: #3 McClave Lady Cardinals def. #22 Weldon Valley Lady Warriors: 3-0 (25-12, 25-21, 25-21)

Game 2: #22 Weldon Valley Lady Warriors def. #14 Springfield Lady Longhorns: 3-2 (25-15, 19-25, 25-19, 22-25, 15-10)

Game 3: #3 McClave Lady Cardinals def. #14 Springfield Lady Longhorns: 3-0 (25-14, 25-12, 25-14)

STATE QUALIFIER: #3 McClave Lady Cardinals

 

Region 4 (Fleming HS)

Game 1: #4 Fleming Lady Wildcats def. #21 Belleview Christian Lady Bruins: 3-0 (25-16, 25-10, 25-20)

Game 2: #13 Cheraw Lady Wolverines def. #21 Belleview Christian Lady Bruins: 3-2 

Game 3: #4 Fleming Lady Wildcats vs. #13 Cheraw Lady Wolverines: 3-0 (25-12, 25-22, 25-16)

STATE QUALIFIER: #4 Fleming Lady Wildcats

 

Region 5 (Idalia HS)

Game 1: #5 Idalia Lady Wolves def. #20 Evangelical Christian Lady Eagles: 3-0 (25-18, 25-10, 25-16)

Game 2: #12 Stratton Lady Eagles def. #20 Evangelical Christian Lady Eagles: 3-0 (25-17, 25-23, 25-19)

Game 3: #5 Idalia Lady Wolves def. #12 Stratton Lady Eagles: 3-1 (25-21, 21-25, 25-19, 25-14)

STATE QUALIFIER: #5 Idalia Lady Wolves

 

Region 6 (Wiley HS)

Game 1: #6 Wiley Lady Panthers def. #19 Arickaree/Woodlin Lady Indians: 3-0 (25-14, 25-14, 25-10)

Game 2: #11 Briggsdale Lady Falcons def. #19 Arickaree/Woodlin Lady Indians: 3-0 (25-16, 25-17, 25-16)

Game 3: #11 Briggsdale Lady Falcons def. #6 Wiley Lady Panthers: 3-2 (25-20, 19-25, 21-25, 25-16, 15-8)

STATE QUALIFIER: #11 Briggsdale Lady Falcons

 

Region 7 (Simla HS)

Game 1: #7 Simla Lady Cubs def. #18 Prairie Lady Mustangs: 3-0 (25-20, 25-23, 25-17)

Game 2: #10 Otis Lady Bulldogs def. #18 Prairie Lady Mustangs: 3-0 (28-26, 25-18, 25-16)

Game 3: #7 Simla Lady Cubs def. #10 Otis Lady Bulldogs: 3-2 (25-22, 25-16, 14-25, 17-25, 15-10)

STATE QUALIFIER: #7 Simla Lady Cubs

 

Region 8 (Dove Creek HS)

Game 1: #8 Dove Creek Lady Bulldogs def. #17 Flatirons Academy Lady Bison: 3-0 (25-21, 25-13, 25-21)

Game 2: #9 La Veta Lady Redhawks def. #17 Flatirons Academy Lady Bison: 3-0 (25-21, 25-17, 25-19)

Game 3: #8 Dove Creek Lady Bulldogs def. #9 La Veta Lady Redhawks: 3-0 (25-17, 25-19, 25-18)

STATE QUALIFIER: #8 Dove Creek Lady Bulldogs

2022 8-Man State Football Schedule/Results

CHSAA has released the state football brackets two area teams are in as Crowley County received the #7 seed and will hosts #10 Merino and Swink received the #14 seed and will travel to #3 Mancos for the first round. Here’s the full schedule and results for the entire State Playoffs.

First Round (November 5th)

Game 1: #1 Haxtun Bulldogs def. #16 McClave Cardinals: 48-8

Game 2: #8 Sanford Mustangs def. #9 Vail Christian Saints: 34-8

Game 3: #4 Simla Cubs def. #13 Hayden Tigers: 48-0

Game 4: #12 Holly Wildcats def. #5 Akron Rams: 50-48

Game 5: #3 Mancos Bluejays def. #14 Swink Lions: 46-22

Game 6: #6 Lyons Lions def. #11 Dayspring Christian Academy Eagles: 56-6

Game 7: #10 Merino Rams def. #7 Crowley County Chargers: 44-38

Game 8: #2 Dove Creek Bulldogs def. #15 West Grand Mustangs: 52-18

 

Quarterfinals (November 12th)

Game 9: #1 Haxtun Bulldogs hosts #8 Sanford Mustangs: 11/12 1pm

Game 10: #4 Simla Cubs hosts #12 Holly Wildcats: 11/12 1pm

Game 11: #3 Mancos Bluejays hosts #6 Lyons Lions: TBA

Game 12: #2 Dove Creek Bulldogs hosts #10 Merino Rams: TBA

 

Semifinals

Game 13: Winner Game 9 vs. Winner Game 10: TBA

Game 14: Winner Game 11 vs. Winner Game 12: TBA

 

Championship

Game 15: Winner Game 13 vs. Winner Game 14: TBA