1A Boys State Basketball Schedule/Results

First Round (Higher Seed Hosts)

Tuesday March 9th

Game 1: #16 Eads Eagles def. #17 Denver Waldorf Spartans: 53-42

Game 2: #24 Rocky Mountain Lutheran Eagles def. #9 Briggsdale Falcons : 65-64

Game 3: #12 Sangre de Cristo Thunderbirds def. #21 Pikes Peak Christian Eagles: 59-28

Game 4: #13 Evangelical Christian Eagles def. #20 Hi-Plains Patriots: 43-40

Game 5: #18 Cheyenne Wells Tigers def. #15 Kim/Branson Mustangs: 45-43

Game 6: #10 Caprock Academy Eagles def. #23 Fleming Wildcats: 71-62

Game 7: #11 Haxtun Bulldogs def. #22 Simla Cubs: 56-34

Game 8: #19 Longmont Christian Warriors def. #14 Genoa-Hugo/Karval Pirates : 62-49

 

Sweet 16 (Higher Seed Hosts)

Thursday MArch 11th

Game 9: #1 Belleview Christian Bruins def. #16 Eads Eagles: 76-48

Game 10: #8 Denver Jewish Day Tigers def. #24 Rocky Mountain Lutheran Eagles: 58-36

Game 11: #5 Cheraw Wolverines def. #12 Sangre de Cristo Thunderbirds: 34-24

Game 12: #4 Granada Bobcats def. #13 Evangelical Christian Eagles: Forfeit

Game 13: #2 Merino Rams def. #18 Cheyenne Wells Tigers: 57-25

Game 14: #7 Mile High Academy def. #10 Caprock Academy Eagles: 68-49

Game 15: #11 Haxtun Bulldogs def. #6 Primero Bulldogs: 57-56

Game 16: #3 De Beque Dragons def. #19 Longmont Christian Warriors: 69-54

 

Great 8 (Higher Seed Hosts)

Monday MArch 15th & Tuesday March 16th

Game 17: #1 Belleview Christian Bruins vs. #8 Denver Jewish Day Tigers: 3/16 6pm

Game 18: #4 Granada Bobcats def. #5 Cheraw Wolverines: 42-40

Game 19: #2 Merino Rams vs. #7 Mile High Academy: 3/16 7pm

Game 20:  #3 De Beque Dragons vs. #11 Haxtun Bulldogs: 3/16 6pm

 

Final FOur (Higher Seed Hosts)

Tuesday March 16th

Game 21: #4 Granada Bobcats vs. Winner Game 17: TBA 

Game 22: Winner Game 19 vs. Winner Game 20: TBA

 

Championship (Broadmoor World Arena)

Friday MArch 19th

Game 23: Winner Game 21 vs. Winner Game 22: TBA

 

 

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *