3A Girls Regional/State Tournament Schedule

The Class 3A Regional/State tournament begins this week at home sites. The “Great 8” thru the Championship take place at Hamilton Gym on the Campus of the University of Denver March 12-14. Here is the schedule for the entire bracket

First Round (Friday February 6th) 
Region 1 (St. Mary’s High School)

Game 1: #16 Jefferson Academy Lady Jaguars def. #17 Moffat County Lady Bulldogs: 52-50

Game 2: #1 St. Mary’s Lady Pirates def. #32 Eagle Ridge Academy Lady Warriors: 72-19

Region 8 (Faith Christian High School)

Game 3: #8 Faith Christian Lady Eagles def. #25 Middle Park Panthers: 48-32

Game 4: #9 Vanguard Lady Coursers def. #24 Liberty Common Eagles: 51-46

Region 5 (Pagosa Springs High SCHool)

Game 5: #5 Pagosa Springs Lady Pirates def. #28 Colorado Springs Christian Lady Lions: 57-17

Game 6: #12 Manitou Springs Lady Mustangs def. #21 Estes Park Lady Bobcats: 52-38

Region 4 (Delta High School)

Game 7: #4 Delta Lady Panthers def. #29 Buena Vista Lady Demons: 68-30

Game 8: #13 Platte Valley Lady Broncos def. #20 Roaring Fork Lady Rams: 25-20

Region 2 (The Academy Charter)

Game 9: #2 The Academy Lady Wildcats def. #31 Sterling Lady Tigers: 64-46

Game 10: #18 Brush Lady Beetdiggers def. #15 Grand Valley Lady Cardinals: 62-61

REgion 7 (Lutheran High School)

Game 11: #7 Lutheran Lady Lions def. #26 Coal Ridge Lady Titans: 67-28

Game 12: #10 Eaton Lady Reds def. #23 Trinidad Lady Miners: 63-40

Region 6 (Centauri High School)

Game 13: #11 Alamosa Lady Mean Moose def. #22 Riverdale Ridge Lady Ravens: 60-39

Game 14: #6 Centauri Lady Falcons def. #27 Kent Denver Lady Sun Devils: 59-44

Region 3 (University High School)

Game 15: #14 Cedaredge Lady Bruins def. #19 Skyview Academy Lady Hawks: 32-14

Game 16: #3 University Lady Bulldogs def. #30 La Junta Lady Tigers: 54-40

 

Sweet 16 (Saturday March 7th)
Region 1 (St. Mary’s High School)

Game 17: #1 St. Mary’s Lady Pirates vs. #16 Jefferson Academy Lady Jaguars: 1:00pm

Region 8 (Faith Christian High School)

Game 18: #8 Faith Christian Lady Eagles vs. #9 Vanguard Lady Coursers: 1:00pm

Region 5 (PAgosa SPrings High School)

Game 19: #5 Pagosa Springs Lady Pirates vs. #12 Manitou Springs Lady Mustangs: 1:00pm

Region 4 (Delta High SChool)

Game 20: #4 Delta Lady Panthers vs. #13 Platte Valley Lady Broncos: 1:00pm

Region 2 (The Academy Charter)

Game 21: #2 The Academy Wildcats vs. #18 Brush Lady Beetdiggers: 1:00pm

REgion 7 (Lutheran High School)

Game 22: #7 Lutheran Lady Lions vs. #10 Eaton Lady Reds: 1:00pm

Region 6 (Centauri High School)

Game 23: #6 Centauri Lady Falcons vs. #11 Alamosa Lady Mean Moose: 2:00pm

Region 3 (University High School)

Game 24: #3 University Lady Bulldogs vs. #14 Cedaredge Lady Bruins: 1:00pm

 

Great 8 (Thursday March 12th) *Hamilton Gym-University of Denver*

Game 25: Winner Game 17 vs. Winner Game 18: TBD

Game 26: Winner Game 19 vs. Winner Game 20: TBD

Game 27: Winner Game 21 vs. Winner Game 22: TBD

Game 28: Winner Game 23 vs. Winner Game 24: TBD

 

Final Four (Friday March 13th) *Hamilton Gym-University of Denver*

Game 29: Winner Game 25 vs. Winner Game 26: TBD

Game 30: Winner Game 27 vs. Winner Game 28: TBD

 

Championship (Saturday March 14th) *Hamilton Gym-University of Denver*

Game 31: Winner Game 29 vs. Winner Game 30: TBD

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *